PYLOS NEWS MESSINIA

Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι Καλαμάτα-Πανηλειακός, έχασε η Πύλος

Όπως συνέβη στο ματς του α’ γύρου στον Πύργο έτσι και σήμερα το παραδοσιακό πελοποννησιακό ντέρμπι Καλαμάτα-Πανηλειακός τελείωσε ισόπαλο χωρίς γκολ.
Η αναμέτρηση που ήταν για την 13η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής ξεκίνησε με 23 λεπτά καθυστέρηση, καθώς το λεωφορείο με την ηλειακή αποστολή ακινητοποιήθηκε λόγω βλάβης και χρειάστηκε να περιμένουν άλλο για να συνεχίσουν το ταξίδι τους προς τη μεσσηνιακή πρωτεύουσα.
Το αποτέλεσμα αδικεί σε κάποιο βαθμό την τοπική μας ομάδα, η οποία βασιζόμενη σε σύνθεση ανάγκης, κατόρθωσε στο β’ μέρος να δημιουργήσει κάποιες απειλητικές φάσεις, ανάμεσα στις οποίες ένα δοκάρι (κάθετο) σε συρτό σουτ του Ρονκάτο από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής (65’).
Η ισοπαλία δεν άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες που απομακρύνθηκαν από την κορυφή και τον ακάθεκτο Αστέρα Βλαχιώτη 8 βαθμούς, ενώ αμετάβλητη έμεινε η διαφορά από τον 2ο Αστέρα Αμαλιάδας, που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στον Παναρκαδικό.

Η άλλη ομάδα του νομού μας, ο Τσικλητήρας Πύλου, γνώρισε τη 2η συνεχόμενη ήττα του, αυτή τη φορά εντός έδρας, με τον Διαγόρα Βραχνέικων να φεύγει νικητής με 0-2, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Γ΄ Εθνική -5ος όμιλος